LD1117DT33TR
Contact Now
LD1117DT33TR
Output Current : 950 mA
Product Category : LDO Voltage Regulators
Dropout Voltage : 1 V at 100 mA
Minimum Operating Temperature : 0 C
Load Regulation : 10 mV
Input Voltage MAX : 15 V
Package / Case : TO-252-3
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Output Voltage : 3.3 V
Packaging : Reel
Quiescent Current : 10 mA
Series : LD1117DT3
Number of Outputs : 1 Output
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Manufacturer : STMicroelectronics
Description : LDO Voltage Regulators 3.3V 0.8A Positive