T18RW3FF100
Category : Sensors, Transducers Optical Sensors Photoelectric, Industrial
Connection Method : Cable
Product Status : Active
Ingress Protection : NEMA 6P, IEC IP67, IEC IP69K
Package : Box
Sensing Method : Background Suppression
Series : T18
Mfr : Banner Engineering Corporation
Output Configuration : Dark-On
Voltage - Supply : 20 ~ 250 VAC
Operating Temperature : -40°C ~ 70°C
Adjustment Type : -
Response Time : 16ms
Sensing Distance : 3.937" (100mm)
Cable Length : 78.74" (2m)
Base Product Number : T18RW3
Light Source : Infrared (880nm)
Description : EZ-BEAM T18 SERIES: FIXED FIELD<
Contact Now
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) Dark-On