QS30FF600
Category : Sensors, Transducers Optical Sensors Photoelectric, Industrial
Connection Method : Cable
Product Status : Active
Ingress Protection : NEMA 6P, IP67
Package : Box
Sensing Method : Background Suppression
Series : QS30
Mfr : Banner Engineering Corporation
Output Configuration : NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Voltage - Supply : 10V ~ 30V
Operating Temperature : -20°C ~ 70°C
Adjustment Type : -
Response Time : 2ms
Sensing Distance : 23.622" (600mm)
Cable Length : 78.74" (2m)
Base Product Number : QS30F
Light Source : Red (680nm)
Description : PHOTO SEN FIXED 600MM BIPOLAR
Contact Now
Background Suppression Optical Sensor 23.622" (600mm) NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON