DSP45-12A
Contact Now
DSP45-12A
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Ir - Reverse Current : 3000 uA
Package / Case : TO-247
Maximum Operating Temperature : + 180 C
Max Surge Current : 480 A
Vf - Forward Voltage : 1.23 V at 40 A
Packaging : Tube
Vr - Reverse Voltage : 1200 V
Configuration : Dual
Series : DSP45-12
Type : Standard Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 45 A