LP2951-33DRGR
Contact Now
LP2951-33DRGR
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.6V @ 100mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 8-WFDFN Exposed Pad
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.235V (3.3V)
Number of Regulators : 1
Output Type : Adjustable (Fixed)
Current - Output : 100mA
Current - Supply (Max) : 14 mA
Voltage - Input (Max) : 30V
Voltage - Output (Max) : 30V
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 120 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : -
Series : -
Supplier Device Package : 8-SON (3x3)
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LP2951
Description : IC REG LIN POS ADJ 100MA 8SON
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 100mA 8-SON (3x3)