APTGF30X60T3G
Contact Now
APTGF30X60T3G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 42 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.45V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : SP3
Mfr : Microsemi Corporation
Operating Temperature : -
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 140 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.35 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Description : IGBT MODULE 600V 42A 140W SP3
Contact Now
IGBT Module NPT Three Phase Inverter 600 V 42 A 140 W Chassis Mount SP3